Susisiekite
E-mail: info@change.lt
Ph: +370 626 05881

Verslo organizacijų gyvavimo amžius sparčiai trumpėja

Palyginus 1955 m. ir 2016 m. verslo žurnalo „Fortune“ sąraše „Fortune 500“ skelbtas didžiausias pagal pajamas pasaulio bendroves pasikartoja tik 12 % pavadinimų.
Vidutinis organizacijų buvimo S&P 500 reitinge metų skaičius

Verslo aplinka dabar yra daug labiau nenuspėjama nei bet kada ankščiau. Skaitmenizacija ir globalizacija naikina barjerus tarp atskirų sektorių ir konkurentų. Technologijos keičia vartotojų elgseną, įgalina besikuriančias įmones, ypač startuolius sparčiai plėtrai, išgrynina kainodarą ir sutrumpina paslaugų bei produktų gyvavimo ciklus. Pagrįstai prognozuojama, kad esminių pokyčių ir iš jų gimstančių verslo transformacijų poreikis augs, o organizacijos turi gebėti joms pasirengti.

Rinkos sąlygos nuolat keičiasi, verslo procesai trumpėja ir greitėja, todėl ir verslo gebėjimai transformuotis turi evoliucionuoti bei tapti adaptyvūs. Tad, galima daryti pagrįstą prielaidą, kad pasirengimo pokyčiams ir transformacijoms procesas negali būti baigtinis, o verslo organizacijos turi būti nuolat pasiruošusios laiku identifikuoti veiksnius, kurie gali turėti įtakos ne tik jų veikos rezultatams, bet ir egzistencijai.


Pagrįstai prognozuojama, kad esminių pokyčių ir iš jų gimstančių verslo transformacijų poreikis augs, o organizacijos turi gebėti joms pasirengti. Būtinybę verslo organizacijoms keistis ir transformuotis puikiai iliustruoja kompanijos Innosight Holdings LLC 2016 m. atliktas tyrimas. Pagal savo rinkos vertę svarbiausiuose JAV sektoriuose pirmaujančių įmonių, įtrauktų į „Standard & Poor’s 500“ indeksą, kuris yra laikomas vienu įtakingiausių JAV akcijų biržos rodiklių, analizė parodė, kad šių didžiųjų kompanijų gyvavimo ciklas dar niekada nebuvo toks trumpas. Kas dar svarbiau, vertinant rinkos rodiklių prognozes, teigiama, kad dėl nuolat besikeičiančios verslo aplinkos jis tik trumpės.

Du pagrindiniai tyrimo rezultatai, kuriais remiantis, buvo padarytos išvados:

  1. 1965 m. vidutinis vienos įmonės buvimo „S&P 500” įmonių kategorijoje laikotarpis buvo 33 metai, 1990 m. 20 metų. Prognozuojama, kad iki 2026 m šis rodiklis sumažės iki vidutiniškai 14 metų.
  2. Apie 50 % „S&P 500“ įmonių šioje kategorijoje pasikeis per artimiausius 10 metų, jei išsilaikys dabartinė pokyčių tendencija.

Kitas ypač svarbus faktas – palyginus 1955 m. ir 2016 m. verslo žurnalo „Fortune“ sąraše „Fortune 500“ skelbtas didžiausias pagal pajamas pasaulio bendroves pasikartoja tik 12 % pavadinimų.

Yra daug priežasčių, kodėl įmonės praranda savo pozicijas pirmaujančiųjų grupėse – vienos iš jų bankrutuoja, kitos praranda rinkos dalį, kitos nuperkamos, likusias pakeičia naujos didesnės, naujai atsiradusios (pvz.: Facebook, PayPal, Netflix ir kt.). Ši tendencija rodo, kad jokia kompanija negali išlaikyti ilgalaikių rinkos lyderės pozicijų nuolat neatsinaujindama. Galbūt anksčiau verslo transformacija galėjo būti laikoma sisteminių organizacijos problemų pasekme, tačiau šiandien net pirmaujančios kompanijos turėtų ją priimti kaip neišvengiamą būtinybę, siekti nuolat evoliucionuoti ir išlaikyti konkurencinį pranašumą.

Mes naudojame "slapukus" jūsų patirčiai pagerinti.